Share

İzmir’in Deprem Gerçeği / Hazır Mıyız?

1-7 Mart Deprem Haftası kapsamında, 5 Mart 2022 Cumartesi günü  İzmir Kent Konseyi – Bütünleşik Afet Yönetimi Çalışma Grubu ve İZ-AFED Derneğimizin birlikte düzenlediği 'Deprem Haftası Farkındalık Etkinliği' , konunun uzmanı konuşmacıların paylaştığı değerli deneyim ve bilgiler ile oldukça verimli geçen etkinlikte, deprem tüm boyutları ile konuşuldu.

 

Açılış konuşmasını İzmir Kent Konseyi – Bütünleşik Afet Yönetimi Çalışma Grubu ve İZ-AFED Derneği Başkanı Servet ERTAŞ yaptı. ERTAŞ; “Deprem, bir doğa olayıdır ve ülkemizin / kentimizin bir gerçeğidir. Oluşunu engellemek mümkün olmasa da, önceden alınacak önlemler ve yapılacak hazırlıklar ile hasar ve zararlarını azaltmak mümkündür. Risk yönetimi işte bu yüzden çok önemlidir. Tüm bunlar için ise, toplumsal bilinç ve farkındalık gerekiyor. Çünkü, Her Şey Farkında Olmak İle Başlar. Biz de İZ-AFED Derneği ve İzmir Kent Konseyi – Bütünleşik Afet Yönetimi Çalışma Grubu olarak, toplumda afet bilinci oluşturmak için çalışıyoruz” dedi.

 

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Eylem ULUTAŞ AYATAR, İBB Deprem Risk Yönetimi Daire Başkanı Banu DAYANGAÇ ve İzmir Kent Konseyi Genel Sekreteri Irmak YILMAZ deprem farkındalığı hakkında birer konuşma yaptılar. Konuşmaların ardından İZ-AFED Derneği ekibi "DEPREM ÖNCESİ-ESNASI-SONRASI" hakkında, teorik ve pratik bir anlatım yaptılar. 

 

30 Ekim 2020 İzmir Depreminde 10 yaşındaki oğlu Halil Berk ÖZTÜRK'ü kaybeden anne Meryem ÖZTÜRK ile aynı depremde enkaz altından kurtarılan Hacer SALEPÇİ, acıları ile yüzleşerek topluma faydalı olmak için İZ-AFED Derneğine-ekibine katılmalarını anlattılar.

 

İş Güvenliği Uzmanı ve Endüstri Mühendisi Selda ALTINTOP’un afetlerin çevresel etkileri ve ikincil afetler konulu sunumunu yaptı.

 

PANEL: İZMİR'İN DEPREM GERÇEĞİ / HAZIR MIYIZ?

İZ-AFED Dernek Başkanı Servet ERTAŞ’ın moderatörlüğünde yapılan panelde Jeoloji Mühendisleri Odası önceki dönem başkanı ve halen Bütünleşik Afet Yönetimi Çalışma Grubu üyesi Bora SONUVAR, İzmir’in Depremselliğini anlattı. İMO Afet Komisyonu Başkanı Abdullah İNCİR, İzmir’in yapı stoğunun depreme dirençliği hakkında bilgiler verdi. İZ-AFED Dernek Başkan Yardımcısı Birgül DEĞİRMENCİ ise depremin ekonomik, sosyal ve hukuksal sorunları ile ilgili bilgilendirme yaparken, KEAK Derneği Başkanı Ajlan ALPAY,depremde arama kurtamanın önemini anlattı.

Deprem gerçeği tüm boyutları ile (jeoloji, inşaat, şehir planlaması, arama kurtarma, çevre sağlığı, risk yönetimi, planlama, ekonomik, sosyal, kültürel ve hukuksal) ele alındı.

Kentimizi depreme daha dirençli hale getirmeye yönelik görüş ve öneriler konuşuldu. Planlı kentleşme, sağlıklı bir çevre, afetlere dire

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı