Share

Kovid-19 Önlemleri Gevşetildi: Mesafelere Dikkat Etmeliyiz!

Kovid-19 pandemisinin başlamasının üzerinden 2 yılı aşkın süre geçti. Resmi rakamlara göre dünyada 446 milyon vaka, 6 milyon ölüm meydana geldi.

Ülkemizde ise 14.4 milyon kişi kovid-19 hastalığına yakalanırken yaklaşık 100.000 kişi vefat etti. Özellikle aşılamalardan sonra hastaneye yatış ve yoğun bakım gereksinimi oranları azalmasına rağmen kısıtlamaların azaltılmasına bağlı olarak hastalığı hafif/orta şiddette geçiren hasta sayılarında artış meydana geldi.

Mesafeye dikkat etmeye devam edilmeli 

Son yapılan izolasyon önlemlerinin gevşetilmesi ile hafif-orta şiddetteki hasta sayılarının yükselmesi söz konusudur. Açık ortamlarda özellikle mesafeye dikkat edilmek şartıyla kovid-19 bulaş ihtimali oldukça düşüktür. Bu nedenle mesafe önlemlerine riayet etmek şartı ile açık alanlarda maske kullanılmayabilir. Kapalı ortamlarda ise maske kullanımına rağmen özellikle havalandırılmayan ortamlarda çoğu viral enfeksiyonlarda olduğu gibi kovid-19 bulaşması olasıdır. Özellikle kovid-19 aşısı yaptırmamış, ek hastalıkları olan ve 65 yaş üzerindeki bireyler için yüksek hastaneye yatış ve vefat riski devam etmektedir. Bu nedenlerle özellikle kapalı mekanlarda, toplu taşıma araçlarında maske ve mesafe önlemlerine uymak hayat kurtarıcıdır.

Maske ve mesafe ile enfeksiyon hastalıklarında azalma görüldü

Son olarak maske/mesafe/hijyen uygulamaları sadece kovid-19 hastalığı için değil neredeyse tüm enfeksiyon etkenlerinin bulaşmasının engellenmesi için oldukça önemlidir. Kovid-19 sürecinde yapılan izolasyon tedbirleri sayesinde dünyada ve ülkemizde mevsimsel grip, tüberküloz, menenjit gibi birçok enfeksiyon vaka sayıları oldukça azaldı. Kontrolsüz kalabalıklardan uzak durma, hijyen önlemlerine riayet etme ve özellikle kapalı ortamlarda maske uygulamaları hayat kurtarıcı olmaya devam edecektir.

Kovid-19 Önlemleri Gevşetildi: Mesafelere Dikkat Etmeliyiz!

You may also like...