Share

Meta Türkiye Anadolu’nun en güzel fotoğraflarını arıyor

Meta Türkiye’nin FOTON (Fotoğraf Organizasyonları Derneği) ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi iş birliği ile hayata geçirdiği ve bu sene ikinci kez düzenenlenen Anadolu’nun 4 Mevsimi Fotoğraf Yarışması başvurulara açıldı. Kazanan fotoğraflar 2-22 Nisan tarihleri arasında Meta Türkiye’nin ilk VR sergisinde Müze Gazhane ziyaretçileriyle buluşacak. 

 

Geçtiğimiz yıl Türkiye’nin çeşitli illerinden profesyonel fotoğrafçıların çektiği fotoğrafları kapak fotoğrafı olarak paylaşan Facebook Türkiye sayfası, Anadolu’nun 4 Mevsimi Fotoğraf Yarışması’yla bir kez daha yeni kapak fotoğraflarını seçmeye hazırlanıyor. FOTON (Fotoğraf Organizasyonları Derneği) ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi iş birliği ile gerçekleştirilecek olan yarışmanın bu seneki teması ise “Çevre Kirliliği ve İklim Değişikliğinin Anadolu'daki Yansımaları” olarak belirlendi. Yarışmanın sonucunda kazanan fotoğraflar 3 milyondan fazla takipçiye sahip olan Facebook Türkiye sayfasının kapak fotoğrafı olmaya hak kazanacak.

 

1 Mart itibarıyla başvurulara açılan yarışmaya İlkbahar, Yaz, Sonbahar ve Kış olmak üzere dört kategoriden başvurular kabul edilecek ve aynı kişi farklı fotoğraflarla farklı kategorilere aynı anda başvurabilecek. 2021 yılında çekilmiş olan ve “Çevre kirliliği Anadolu’nun güzelliklerini nasıl tahrip ediyor?” sorusuna cevap veren fotoğraflar ile başvuru yapılabilecek yarışmanın kazananları 1 Nisan tarihinde açıklanacak. Amatör ve profesyonel ayrımı yapılmadan başvurulara açık olan yarışmaya isteyen herkes ücretsiz olarak katılabilecek. 

 

Fotoğraflarla çevre kirliliğinin ve iklim değişikliğinin Türkiye üzerindeki etkilerine dikkat çekmeyi amaçlayan yarışmanın jürisinde ise İBB Kültür A.Ş. Genel Müdürü Murat Abbas ve Fotoğraf Editörü Mesude Bülbül, Fotoğrafçı Sami Uçan, Foto Muhabiri Cem Kıvırcık, Fotoğrafçı Tanın Helvacı gibi fotoğrafçılık alanında tanınmış isimler yer alıyor.

 

Meta Türkiye’nin ilk VR sergisi Müze Gazhane’de gerçekleşecek

Yarışmada kısa listeye alınan fotoğraflar Müze Gazhane içerisinde bulunan İklim Müzesi içerisinde konumlandırılacak VR sergisinde ziyaretçileriyle buluşacak. Yarışmanın kategorileri olan İlkbahar, Yaz, Sonbahar ve Kış temalı dijital alanlar sayesinde, ziyaretçiler sergiyi VR gözlüklerle gezerken kendilerini bambaşka bir ortamda bulup metaverse deneyimine adım atma şansı elde edebilecek. Meta Türkiye’nin ilk VR sergisi olmasıyla dikkat çekecek sergiye Müze Gazhane web sitesinde yer alacak randevu sistemi üzerinden ücretsiz kayıt yaptırabilirsiniz.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı