Share

Obezite Ameliyatı Zımba Hattı Güçlendirme Tekniği ile Daha Güvenli

Obezite Ameliyatı. Obezite Cerrahisi Uzmanı Op.Dr. Utku Tantoğlu, obezite ameliyatlarındaki uygulanan Zımba Hattı Güçlendirme (SLR) yöntemini anlattı. Dr. Tantoğlu, bu yöntem sayesinde ameliyatın komplikasyonlarının azaldığını ifade etti.

Tüp mide ameliyatının (Sleeve Gastrektomi) midenin cerrahi bir işlemle bir tüp haline getirilmesi operasyonu olduğunu belirten Obezite Cerrahisi Uzmanı Op.Dr. Utku Tantoğlu, “Obezite ameliyatlarının diğer bütün ameliyatlar gibi belli riskleri mevcuttur. Tüp mide operasyonları multidisipliner bir yaklaşımla gerçekleştirilmeli, takip süreci de aynı disiplinle sürdürülmelidir” dedi. Güvenli cerrahi uygulandığı takdirde tüp mide ameliyatlarında riskin minimize edildiğine dikkat çeken Dr. Tantoğlu, “SLR ismini verdiğimiz (Staple Line Reinforcement) Zımba Hattı Güçlendirme yöntemi bu ameliyatın en önemli noktalarından biridir. Midenin iki tarafı stepler isimli cihaz yardımı ile kesildikten sonra SLR aşamasına geçilir. FDA onaylı özel bir dikiş sistemiyle zımba hattı dikilerek çok daha güçlü hale getirilir. Bu yöntem sayesinde obezite ameliyatlarında görülen komplikasyon riski oldukça azalır” dedi.

Tüm Hastalarımızda Uyguluyoruz

Hastalarının tümünde güvenli cerrahinin en güvenilir yöntemlerinden biri olan Zımba Hattı Güçlendirme yönetimini uyguladıklarını belirten Dr. Utku Tantoğlu, “Biz tüm obezite ameliyatlarımızda rutin olarak SLR (Zımba Hattı Güçlendirme) yöntemini uyguluyoruz. Öte yandan SLR sayesinde komplikasyon oranlarının aşağıya çekilmesi sayesinde hastalara rutin dren konulmasına da gerek kalmamaktadır. Bu da hastanın ameliyat sonrası konforunu sağlarken, dren çekilme aşamasındaki ağrılı periyodu yaşamamasını sağlar” diye konuştu. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

You may also like...