Pandemi Bültenlerinin İlki, “Salgında Önlenebilir Ölümler” Başlığıyla Gerçekleşti

Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) her çarşamba düzenli olarak gerçekleştireceği Pandemi Bültenlerinin ilki “Salgında Önlenebilir Ölümler” çevrimiçi olarak düzenlendi. TTB Merkez Konsey Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı ilk bültende sözlerine, fazladan ölüm verilerinin eksik açıklanmasının ciddi bir halk sağlığı sorunu olduğunu vurgulayarak başladı. Korur Fincancı “Fazladan ölümlerin ortaya konmaması, eksik verilerin işlenmesi aslında hakikatin gizlenmesi, salgınla mücadeledeki eksiklikler anlamına geliyor” dedi. TTB Halk Sağlığı Kolunun derlediği veriler ve grafikler, Pandemi Çalışma Grubu’nda paylaşılan bilgiler ile devam eden bültende, fazladan ölümlerin sınırlı resmî verilerin analiziyle doğrulanabilir olduğu vurgulandı.

Beş farklı değerlendirme yöntemiyle ortaya çıkan verilerde, kullanılan değerlendirmeler ise şöyle sıralandı: 2016-2019 yılları arası Türkiye’de 1955 ve öncesinde doğmuş nüfus ortalama 309.687 kişi azalmışken, 2020’de 411.397 kişi azalmıştır. 2020’de bir önceki yıla göre 173.834 kişilik bir nüfus azalması bulunmaktadır. Türkiye’de yüzde 42,32’lik nüfusun 15.03-31.12.2020 tarihlerinde 48.428 olan fazladan ölüm sayısının nüfusun yüzde yüzüne yansıtılması ile fazladan ölüm sayısı 114.486’ya ulaşmaktadır. Bulaşıcı hastalıklar ölümleri 15.03.2020-05.04.2021 tarihleri arasında benzer yöntemle yapılan hesaplamada 96.881’dir. İstanbul’daki 15.03.2020-09.05.2021 tarihleri arasındaki fazladan ölüm sayılarının Türkiye nüfusunun yüzde yüzüne yansıtılması sonucunda bu sayı 133.908’e ulaşmaktadır.

15 Mayıs 2021’e kadar dünyada vakaların ölüm hızı yüzde 2,07; Türkiye’de ise bu oranın yüzde 0,86 olmasının beş değerlendirmeyi destekleyen bir diğer bulgu olduğunu belirten Korur Fincancı, Sağlık Bakanlığı ve TÜİK’in COVID-19 verilerini saydam, eksiksiz ve güncel olarak paylaşmasının zorunlu olduğunu dile getirdi. Bilgilerin doğru paylaşılması gerekli önlemleri alma olanağını artırdığı gibi pandemi ve ekonomik krizin derinleştirdiği eşitsizliklerle mücadele hattının da doğru çizilmesini sağlayacağına değinen Korur Fincancı konuşmasını, “Salgını kontrol altına almak ve önlenebilir ölümleri engellemek için iktidarı bilime ve demokrasiye dayalı bir salgın yönetimine davet ediyoruz” diyerek sonlandırdı.


Etiketler: 27 okunma

Kaynak: Urfa Yaşam


Etiketler: 8 okunma
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. turkiyeajans.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. turkiyeajans.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir