Pandemide ağız ve diş ürünlerinin ihracatı yüzde 20 arttı

Kozmetik sektörü ithalatı 2020 yılında %8 azaldı. Pandemiye rağmen büyüyen ihracatta ise en çok artış %20,1 ile ağız ve diş sağlığı kategorisinde görüldü. Genç yaşında elde ettiği başarılarla dikkat çeken Romendo Kurucusu Ossama Çetinkaya,“Kozmetik sektörü genç girişimcileri destekleyerek 2 milyar dolarlık ihracat hacmi yakalayabilir” dedi. 

Her yıl ortalama %10 büyüyen kozmetik ve kişisel bakım ürünleri pazarında yerli oyuncular güçlenmeye devam ediyor. Ticaret Bakanlığı verilerine göre, ülkemizin kozmetik ithalatı 2020 yılında %8 azalışla 1,2 milyar dolar olarak kayıtlara geçti. İhracat ise pandemiye rağmen %2,7 artış göstererek 1 milyar dolar sınırına yaklaştı. Ağız/Diş Sağlığını Korumaya Mahsus Müstahzarlar %20,1 ile ihracatı en çok artan kozmetik ürün kategorisi olarak dikkat çekti. Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan kozmetik markası Romendo’nun 21 yaşındaki genç kurucusu Ossama Çetinkaya, “Ülkemizde pazarlanan kozmetik ürünlerinin yalnızca %10’unu yerli ürünler oluşturuyor. Gerek son birkaç yıldır azalma eğilimde olan kozmetik ithalatında gerekse pandemiye rağmen artışını sürdüren ihracatta sektördeki yeni nesil girişimlerin payı fazlasıyla büyük. Kozmetik sektörü genç girişimcileri destekleyerek 2 milyar dolarlık ihracat hacmi yakalayabilir” dedi. 

Ağız ve diş sağlığına yönelik kozmetiklerdeki ivmelenmeyi pandemi tetikledi 

2020 yılında ihracatı 12,1 milyon dolar olarak kayıtlara geçen Ağız/Diş Sağlığını Korumaya Mahsus Müstahzarların sektördeki Türkiye menşeli ürünlerin payını artırmada önemli bir potansiyele sahip olduğunu belirten Çetinkaya, “Pandemide zorunlu haller dışında diş hekimine görünmemek için evde ağız ve diş bakımını mümkün olan en profesyonel şekilde yapma çabası arttı. Hal böyle olunca ağız ve diş sağlığına yönelik kozmetiklere yönelim başladı. Danimarka’da doğan ve 2020 yılında Türkiye pazarına girmeye karar veren Romendo olarak bizler de ağız bakım kategorisinde %100 doğal içerikli bir koleksiyonun ürünü olan Romendo Natural Teeth Whitening ile diş beyazlatma konusunda kullanıcılara etkili ve doğal bir çözüm sunmayı amaçladık. Bugün geldiğimiz noktada Romendo’nun Türkiye’deki çeşitli zincir mağazalarda raflara girmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ürünlerimizi birçok ülkeye ihraç ederken, özellikle Avrupa ülkelerinde satışa sunulmasına yönelik adımlar atmaya devam ediyoruz. Kısa zamanda kat ettiğimiz bu yolun ağız ve diş sağlığı kategorisinin potansiyeline yönelik farkındalık oluşturarak genç girişimcilere örnek olmasını umuyoruz” diye konuştu. 

Girişimcilik faliyetlerini desteklemeye okullarda başlanmalı 

Ossama Çetinkaya, girişim ekosistemini geliştirmeye yönelik önerilerini ise şöyle aktardı: “Günümüzde pek çok genç insanın parlak fikirleri olduğunu ancak fikirlerini gerçeğe dönüştürme konusunda yeterli bilgiye ulaşamadıkları için pes ettiklerini görüyoruz. Ne yazık ki sayısız harika fikir hayal olarak kalıyor. Bireysel olarak imkanı olmayan ya da bu süreçte herhangi bir yardıma ihtiyacı olan genç fikirlere elimden geldiğince yol göstermeye, yardımcı olmaya çalışıyorum. Ancak tek başıma ben veya başkaları kısıtlı sayıda insana ulaşabilir. İşte tam da bu sebeple girişimcilik ve ticari hayat üzerine okul müfredatlarına eğitimler eklenmeli. Bu zorunlu bir eğitim olmasa dahi fikirleri olan gençlere, çocuklara yol gösterici öğretilerin verilmesi ve onlara rehberlik edebilecek eğitimcilerin bulunması gerekiyor. Çünkü girişimcilik faaliyetlerinin desteklenmesi, hem bireysel hem toplumsal hem de ekonomik açıdan pek çok avantajı da beraberinde getiriyor.” 


Etiketler: 45 okunma
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. turkiyeajans.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. turkiyeajans.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir