Pirinç tüketenlerin beslenme kalitesi daha yüksek

Uzmanlar, pirinç tüketenlerin beslenme kalitesinin tüketmeyenlere oranla daha yüksek olduğunu belirtiyor.

Aşırı kilolardan kurtulmak, sağlıklı yaşam açısından günümüzde milyonlarca insanın en önemli hedefleri arasında yer alıyor.

2015 yılı TÜİK verilerine göre 2014 yılında Türkiye’de obezite oranı %31,1 oranında artış gösteriyor.

Kilo sorunu giderek büyüyen bir problem haline geldikçe, beslenme alışkanlıkları sağlıklı hale getirilmek üzere tekrar tekrar düzenleniyor.

Bunun kaçınılmaz bir sonucu olarak da beslenme listelerinde kilo kontrolüne yardımcı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış olan pirinç ve tahıl grubundan yiyecekler başı çekiyor. 

Uzman Diyetisyen Nesrin Eriş, içerdiği vitamin ve minerallerden dolayı özellikle bahar aylarında stres, yorgunluk, isteksizlik ve depresyonun azaltılmasında etkili olan pirinç 3 yemek kaşığı ölçüsünde 1 dilim ekmek yerine tüketilmesini tavsiye ediyor.

Ayrıca pirinç su tutucu etkisinden dolayı bahar aylarında mevsim değişikliklerinden kaynaklı ödemin atılmasına destek olarak bağırsakların düzenlenmesine yardımcı olduğu belirten Eriş, bu yönüyle de pirincin kilo kontrolünde etkisini gösterdiğine dikkat çekiyor.

Pirinç tüketenler şanslı

Food & Nutrition Science yayınının Mart 2014 sayısında yayımlanan araştırmaya göre 14 bin 386 yetişkinden toplanan bilgiler, pirinç tüketenler ile tüketmeyenler arasında beliren farkları ortaya koydu.

Araştırmanın sonucunda; pirinç tüketenlerin beslenme kalitesi puanlarının, tüketmeyenlere göre daha yüksek olduğu görüldü. Pirinç tüketen bireyler arasında lif, folik asit, magnezyum ve demir alımının daha fazla olduğu görüldü. Araştırmada ayrıca pirinç tüketenlerin meyve, sebze, tahıl ve et tüketimine olan eğilimleri daha fazla iken, katı yağ ve şeker kullanımı arasında negatif bir korelasyon olduğu ortaya kondu.

Bireyler kilo problemleri ile mücadele ederken, yapılması önerilen ilk şey diyet listesinden karbonhidratları çıkarmak. Tüm karbonhidratlar içerikleri bakımından eşit değil. Özellikle pirinç sağlıklı bir yaşam için bireylere pek çok fırsat sunduğu gibi kalori kontrolü yapılarak bir beslenme planı oluşturmada yardımcı oluyor.

USA Rice Federation verilerine göre, 2013 yılında yayımlanmış olan bir klinik denemede, bir öğünde beyaz ya da kahverengi pirinç tüketimi, kalori açısından eşit bir glikoz solüsyon kontrolüne kıyasla daha fazla doygunluk hissi sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir