Share

Polisan KANSAI Boya’dan Bazaart Projesi’nde “Kadına Şiddet” Konulu Özel Ödül

EMİNE BOSTANCI ‘SIRADAKİ’ ADLI ESERİYLE

POLİSAN KANSAI BOYA’NIN "KADINA ŞİDDET" KONULU ÖZEL ÖDÜLÜNÜN SAHİBİ OLDU

 

 

 

Yeniköy Rotary Kulübü desteği ile düzenlenen Bazaart Projesi 7-9 Mart 2022 tarihleri arasında Ferda Art Platform’da gerçekleşti. Polisan Kansai Boya'nın yedi yıldır sponsor olarak destek olduğu Bazaart Projesi’nde "Kadına Şiddet" konulu özel ödülün sahibi Emine Bostancı oldu.

 

Yeniköy Rotary Kulübü sanat komitesinin Bazaart Projesi, 11. kez 7-9 Mart 2022 tarihleri arasında Ferda Art Platform’da gerçekleşti. Bazaart 2022’nin sponsorlarından Polisan Kansai Boya, yedi yıldır olduğu gibi bu yıl da genç sanatçılara destek olmak ve kadına şiddet konusunda farkındalık yaratmak için özel ödül verdi. 

 

“Her Ses Bir Nefes” projesiyle toplumsal kadın sorunları ve şiddete dayalı kadın trajedilerine karşı çözüm odaklı, kolektif ve sürdürülebilir toplumsal bilinci yaygınlaştırmayı amaçlayan Polisan Kansai Boya'nın özel ödülünün sahibi “Sıradaki” adlı eseriyle Emine Bostancı oldu.  

 

“Genellikle kuklalar ve bez bebekler üzerine çalışıyorum. Onları gündelik yaşamdan insanlar gibi görüyorum. ‘Sıradaki’ adlı çalışmamı da zarar görmüş, yıpranmış, kopmuş bebekler üzerine kurguladım. ‘Kadın kahkaha atmaz, makyaj yapmaz, geç saate dışarı çıkmaz’ gibi sınırlılıkları da detaylarla vurgulamaya çalıştım” diyen Bostancı,  eserinde yer alan aynayla da bakan kişinin kendi yüzünü görebilmesini, şiddete maruz kalabilecek sıradaki kadının kendisi olabilme ihtimalini düşünmesini sağlamak istediğini belirtiyor. 

 

Sergiyi gezen ve Polisan Kansai Boya adına ödül törenine katılan Alara Bitlis, "Kadına şiddet, fiziksel şiddetle sınırlı değil. Şiddetin türlerinin farkında olup, toplum olarak bu konunun üzerinde durup kadınlarımızın haklarını korudukça toplum olarak iyileşmeye devam edeceğimize inanıyorum. Bu konuya özellikle sanatla dikkat çeken gençlerimizi desteklemek, seslerinin duyulmasını sağlamak, kadına şiddete karşı verdiğimiz çaba bizim için çok önemli. Sanata destek vermeye devam edeceğiz. Bazaart projesine, bu konuyu anlamlandırdığı ve genç sanatçılarımıza destek verdiği için teşekkür ediyoruz” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı