Share

Tam 31 yıl sonra ilk ameliyat 14 Mart Tıp Bayramı’nda gerçekleşiyor

Sağlık Bakanlığı Marmara Üniversitesi Prof. Dr. Asaf Ataseven Hastanesi, yapımına başlanmasından tam 31 yıl sonra 14 Mart Tıp Bayramı’nda ilk ameliyatını gerçekleştiriyor.

 

Yapımı sırasında gerçekleşen deprem sonrası uygulanan güçlendirme çalışmalarıyla, dünyada 827 sismik izolatör kullanılarak güçlendirilen en büyük sağlık tesisi olan hastane, deprem anında bile hizmet verme özelliğine sahip. Marmara Üniversitesi Prof. Dr. Asaf Ataseven Hastanesi; İkisi transplantasyon salonu ve beşi acil operasyon salonu olmak üzere toplamda 28 üst düzey ameliyathane salonuna ev sahipliği yapıyor. Hastane uzun süren inşaat çalışmaları sonrasında ilk olarak 2020 yılında pandemi hastanesi olarak çalışmalarına başlamıştı.

Otuz bir yıllık uzun bir bekleyişin ardından hastanedeki ilk ameliyat 14 Mart 2022 günü M.Ü. Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi ve ameliyathanelerin yapım sürecinde Başhekim Yardımcılığı görevinde de bulunan Prof. Dr. Ender Dulundu ile Cerrahi Bilimler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Cumhur Yeğen tarafından gerçekleştirildi. 

 

 

Marmara Üniversitesi’nin Maltepe Başıbüyük’te bulunan Prof. Dr. Asaf Ataseven Hastanesi’nin yapımı 1991 yılına kadar uzanıyor. İnşaatı sırasında gerçekleşen deprem sonrasında özel olarak depreme karşı 827 sismik izolatörle güçlendirilen bina, alanında bu yöntemle güçlendirilmiş dünyanın en büyük sağlık tesisi olma özelliğini taşıyor. Hastane ilk defa pandemi şartlarında Covid-19 hastalarına poliklinik, servis ve yoğun bakım hizmeti vermek üzere 7 Nisan 2020’de S.B. Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne Ek Bina olarak tanımlanarak açıldı ve iki yıl boyunca İstanbul’un ve çevre illerin Covid-19 pandemisi ile mücadelelerinde oldukça önemli bir rol üstlendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 20 Haziran 2020 tarihinde resmi açılışı yapılan hastaneye Marmara Üniversitesi Prof. Dr. Asaf Ataseven Hastanesi adı verildi.

 

Hastanede, Covid-19 hastalarına hizmete devam edilirken Covid-19 dışındaki hastalara hizmet verebilmesi için sürdürülen yoğun çalışmalar neticesinde 2021 yılı Aralık ayında değişik branşlarda çok sayıda poliklinik hizmetine başlandı. 113 bin metrekare kapalı alan sahip olan hastane binası 16 blok ve 1 Teshin merkezinden oluşmakta. Sağlık Bakanlığı Marmara Üniversitesi Prof. Dr. Asaf Ataseven Hastanesi’nin 195 poliklinik odası ve 535 servis yatağı yer alırken, 60 yoğun bakım, 20 Suit oda, 26 acil ve 20 diyaliz yatağından oluşuyor. Hastanede 2 transplantasyon salonu ve 5 acil operasyon salonu olmak üzere toplamda 28 üst düzey ameliyathane salonu bulunuyor. 

  

 

 

Uzun bir bekleyiş ve ilk ameliyat …

 

2022 Şubat ayı içerisinde önce Genel Yoğun Bakım servisi, ardından İç Hastalıkları, Göğüs Hastalıkları ve Enfeksiyon Hastalıkları servisleri açılan Prof. Dr. Asaf Ataseven Hastanesi, 31 yıllık uzun bir bekleyişin ardından ilk ameliyatını 14 Mart 2022 günü gerçekleştirdi.

 Bu tarihi günde ilk ameliyat, M.Ü. Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi ve ameliyathanelerin yapım sürecinde Başhekim Yardımcılığı görevinde de bulunan Prof. Dr. Ender Dulundu ile Cerrahi Bilimler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Cumhur Yeğen ve ekipleri tarafından yapıldı. 

Tarihi ameliyat öncesi heyecanlı olduklarını belirten Başhekim Prof. Dr. Hakan Gündüz: ‘’ Marmara Üniversitesi olarak bugün bizim için çok anlamlı. Yıllar boyunca farklı sebepler yüzünden tam 31 yıllık bir hasret bizim için sona eriyor. Prof. Dr. Asaf Ataseven Hastanesi özellikle ameliyathanelerinin sahip olduğu son teknolojilerle bulunduğu bölgeye çok büyük faydalar getirecek bir hastane olarak dikkat çekici. İlk ameliyatımızı değerli hocalarımızla birlikte 14 Mart Tıp Bayramı’nda gerçekleştiriyor olmak bizim için ayrıca gurur verici ‘’ diye konuştu. 

 

 

İstanbul Anadolu Yakasına ve Maltepe İlçesine Sağlık Kampüsü

 

Maltepe ilçesi, Marmara Üniversitesi RTE Külliyesi Sağlık Kampüsünde bulunan ve yapımına 1991 yılında başlanan Marmara Üniversitesi açılan Prof. Dr. Asaf Ataseven Hastanesi’nin, deprem hastanesi olarak planlanan ve güçlendirmesi tamamlanan hastane binası, deprem anında bile 24 saat kesintisiz hizmete devam etme özelliğine sahip.

 

 

Gelişmiş tıbbi donanım ve nitelikli insan kaynağı ile hizmet verecek hastane hem Maltepe ilçesine hem de Anadolu Yakasına sağlık hizmetlerine önemli katkılar yapacaktır.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı