Türkiye Down Sendromu Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Gün Bilgin Hürriyet Bizimle’de

Share

Fulya Soybaş’ın moderatörlüğünde hazırlanan ‘Hürriyet Bizimle’ Youtube programının bu haftaki konuğu Türkiye Down Sendromu Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Gün Bilgin oldu. ‘Olağanüstü Başarı Ödülü’ sahibi Gün Bilgin, Down Sendromlu bireylerin yaşantısına ayna tuttu. 

 

Youtube kanalında birbirinden farklı konulara ve konuklara yer veren ‘Hürriyet Bizimle’ programı bu hafta Down Sendromu Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Gün Bilgin’i ağırladı. Gün Bilgin, down sendromlu bireylerin sahiplendiği ortak farkındalık hareketi #rengimizbelliolsun kampanyasından bireylerin günlük yaşantısına kadar birçok bilinmeyeni Fulya Soybaş ile paylaştı. 

 

Yaptığı çalışmalar ile 2014 yılında Dünya Down Sendromu Birliği Derneği tarafından ’Olağanüstü Başarı Ödülü’ alan Gün Bilgin, “15 şehirde 18’den fazla kurumda 120’den fazla gencimize istihdam sağladık. Biz çocuklarımızı çok iyi yetiştiriyoruz ama toplum bizlere hazır değilse fazla da yol alamıyoruz! Onlar eşit bir sosyal hayatı, eşit işleri, eşit eğitimi hak ediyorlar. Neden olmasın? Eğitim hakkı kimsenin vicdanına bırakılmamalı. Down Sendromlu çocuklar ve gençler için ‘özel eğitim kanunu’ olmalı”diye paylaştı. 

 

Türkiye Down Sendromu Derneği’nin logosundaki kaplumbağa simgesini ‘’Kaplumbağa yavaş ilerler ama sonunda hedefe mutlaka varır. Bizim çocuklarımız gibi!’’ sözleriyle anlatan Gün Bilgin, “Down Sendromlu bireyler her zaman gülmezler. Her zaman mutlu da değillerdir. Down Sendromu bireyi ‘melek’ yapmaz! Onlar çalışabilir, okuyabilirler. İki dil öğrenebilir ve okuma yazma bilirler. Down Sendromu bireyler de tıpkı sizin bizim gibidirler…   Sadece bağımsız bir hayat kurma konusunda desteklerinize ihtiyaçları var” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir