Yabani pirinç normal pirince göre daha sağlıklı

İlk defa Kızılderililer tarafından yetiştirilen ve Amerika’da 5 bin yıldır temel gıda maddesi olarak kullanılan yabani pirince Türkiye’de ilgi gün geçtikçe artıyor.

Ekol Culinary’de gerçekleşen pişirme gösterisi için Türkiye’ye gelen IN Harvest Endüstriyel Departman Müdürü Golnar Emam, yabani pirincin faydalarını anlattı.

Amerikan Birleşik Devletleri’nde 5 bin yılı aşkın bir süre temel gıda maddesi olarak kullanılmış olan yabani pirinç, bölgeye özgü tek hububat çeşidi. Bu hububat, Kuzey Amerika’da; özellikle de dünya hasadının yüzde 60’ını arz eden Kaliforniya’da yetiştiriliyor.

Yabani pirinç, ilk zamanlar Amerika’daki göller bölgesi olan Great Lakes’te yetiştirilip kanolarla hasat yapılırken 1970’lerden sonra Kanada ve Minnesota’da da yetiştirilmeye başlandı. Kuzey Amerika’da yerel olarak yetişen bu bitki, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaygın olarak üretiliyor.

Farklı çeşitteki yiyeceklerde, çok yönlü olarak kullanılan ve diğer pirinçlerle de karıştırılıp kullanılabilen yabani pirinç, özellikle otel ve restoranlarda kullanılıyor. Yabani pirincin pişirme süresi 55 dakika sürüyor. Ancak kullanım şekillerine göre değişiklik gösteren çizilmiş ve çizilmemiş yabani pirinçlerin pişirme süreleri aynı değil. Çizilmiş yabani pirinçlerin pişirilmesi 20 dakika sürüyor çünkü suyu diğerine göre daha kolay içine alabiliyor.

Beyaz ile yabani pirincin farkı ne?

Yabani pirinç normal pirinçten daha farklı, daha kırık ve ince oluyor. Yabani pirinç suda yetişen bir ürün olduğu için bu nedenle daha yüksek protein ve lif içeriyor. Normal pirince göre daha sağlıklı bir ürün olan yabani pirinç kolesterole karşı da oldukça etkili ve antioksidan özelliği taşıyor.

Beyaz pirinç ile yabani pirinç arasındaki tek benzerliğin tanelerinin büyüklüğü olduğunu söyleyen Emam, bu benzerlikten ötürü içerik olarak hiç benzemeyen iki bitkinin adının aynı olduğunu ve yabani pirinç pahalı olduğu için dünyada kullanımının sınırlı olduğunu belirtiyor.

Toplam yabani pirinç üretiminin yüzde 50’sinin Amerika’da tüketildiğini, geriye kalanının ise ihraç edildiğini bildiren Emam, “Yabani pirincin en çok kullanıldığı ülkeler, başta Almanya olmak üzere Avrupa ve Rusya. İnanıyorum ki ileride Türkiye’de de yabani pirincin kullanımı yaygınlaşacak. Yabancı pirincin tanıtılması açısından USA Rice Federation bize tüm dünyada destek sağlıyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir