Akfen GYO 7 Ayda Gelirlerini 200 Artırdı, Pandemi Öncesi Dönemi Yakaladı

Akfen GYO’nun 2021 yılıyla birlikte aldığı önlemler ve portföyüne kattığı Bodrum Loft Tatil Köyü, Isparta ile Kütahya öğrenci yurtlarıyla birlikte şirketin Ocak-Temmuz arası dönemi içeren 7 aylık dönemdeki gelirleri, geçen yılın aynı dönemine göre, 200 oranında artışla 83 milyon TL’ye ulaştı.

Akfen GYO Genel Müdürü Sertac Karaağaoğlu, “Yeniden yapılanma ile koronavirüsün yarattığı olumsuz tabloyu silerken, pandemi öncesi rakamları da yakalıyoruz. Elde ettiğimiz olumlu finansal tablolarımız ile temettü dağıtımı ve yeni yatırımlara odaklanacağız” diye konuştu.

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının getirdiği olumsuzluklara karşı 2021 yılı başıyla birlikte önlemler almaya başlayan Akfen Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (Akfen GYO) bu adımlarının sonuçlarını hızlı bir şekilde almaya devam ediyor.

Akfen GYO’nun 2021 yılıyla birlikte aldığı önlemler ve portföyüne kattığı Bodrum Loft Tatil Köyü, Isparta ile Kütahya öğrenci yurtlarıyla birlikte şirketin Temmuz ayındaki toplam kira geliri, geçen yılın aynı ayına göre 267 oranında artarak 20 milyon TL’ye çıktı.

Şirketin geçen yıl 27 milyon TL olarak gerçekleşen Ocak-Temmuz arası dönemi içeren 7 aylık dönemdeki gelirleri bu yılın aynı döneminde ise 200 oranında yükselişle 83 milyon TL’ye ulaştı.

 

PANDEMİNİN OLUMSUZ ETKİSİNİ 7 AYDA SİLDİ

 

2007 ile 2017 yılları arasında 300 milyon Euro’luk yatırımla şehir otelciliği konseptiyle yola çıkan Akfen GYO, koronavirüs salgınıyla birlikte dünyanın içine girdiği pandemi döneminden olumsuz etkilenen finansal yapısı için hızlı adımlar attı. Şirket art arda aldığı kararlarla 7 ayda pandemi öncesi dönemi yakalamayı başardı.

2021 yılı başından itibaren 59 milyon Euro’luk yatırımla çoğunluğu şehir otellerinden oluşan portföyüne Bodrum Loft Tatil Köyü ile Isparta ve Kütahya öğrenci yurtlarını ekleyen Akfen GYO, portföyünü 21 otel, 2 öğrenci yurdu, 1 ofis binası olarak yeniden yapılandırdı.

Akfen GYO ikinci adım olarak 15’i Türkiye’de ve 4’ü Rusya’da olmak üzere 19 otelini işleten dünyanın önde gelen zincirlerinden Accor Grubu ile kira sözleşmesini revize ederek kendi lehine iyileştirdi. Bu değişiklik Akfen GYO’nun sağladığı kira gelirlerine yılbaşından itibaren artış olarak yansıdı.

Akfen GYO üçüncü adımında kreditörleri ile anlaşarak mevcut borç tutarı olan 178 milyon Euro’yu önce 10 yıl vadeli olarak yeniden yapılandırdı. Sonra da yaptığı yeni sermaye artışı ile 44 milyon Euro’sunu erkenden ödedi.

Bu adımlarını sermaye artırımlarıyla da destekleyen Akfen GYO, 2021 yılı başından itibaren 3 sermaye artışı gerçekleştirdi. Böylelikle şirketin sermayesi sadece 8 aylık dönemde 5 kat büyüme gösterdi. Akfen GYO, bu adımlarıyla kredi derecelendirme şirketi JCR Avrasya tarafından “yatırım yapılabilir” derecesi de aldı.

Önemli bir dönüşüm operasyonuna imza atan şirketin gelirleri 2021 yılının ilk 7 aylık döneminde geçen yıla göre yüzde 200 artış göstererek 83 milyon TL’ye çıkarken, salgın öncesi dönem rakamları da yakalanmış oldu.

 

TEMETTÜ HEDEFİYLE BİRLİKTE YENİ YATIRIMLARI DA GÜNDEMİNE ALDI

 

Akfen GYO’nun sahip olduğu 15’i Türkiye'de, 4’ü Rusya'da bulunan toplam 19 otelinden elde ettiği Temmuz ayı kira geliri ise 2020 yılının aynı ayına göre 339 artış göstererek 1.1 milyon Euro’ya çıktı. Ocak-Temmuz dönemi gelirleri ise geçen yıla göre 111 artışla 3,7 milyon Euro oldu.

Akfen GYO’nun portföyünün şehir otellerinden oluşması sebebiyle geçen yıl pandemi kaynaklı gelir düşüşlerinin yüzde 54’ü bulduğuna dikkat çeken Akfen GYO Genel Müdürü Sertac Karaağaoğlu, “Bu senenin başından itibaren çok hızlı ve yeni adımlar atarak gelirlerimizde önemli artışların yolunu açtık. 7 aylık dönemde sağladığımız yeniden yapılanma ile koronavirüsün yarattığı olumsuz tabloyu silerken, pandemi öncesi rakamları da yakalıyoruz. Elde ettiğimiz olumlu finansal tablolarımız ile gelecek dönemde temettü dağıtımı ve yeni yatırımlara odaklanacağız” ifadelerini kullandı.

Karaağaoğlu, geçen yıl kapılarını açan Bodrum Loft’un modern köy yaşamını tatilciler ile buluşturan konseptinin çok ilgi gördüğünü belirterek, “Bodrum Loft tatil köyümüz 2 yıldır Mayıs-Ekim ayları arasında tam doluluk ile çalışıyor. Bodrum Loft’un içerisindeki Loftelia, Vakko Patisserie, Sunset Sushi Bar ve Papermoon restoranlarının Bodrum’da popüler mekânlar olarak öne çıkması Bodrum Loft’dan elde ettiğimiz gelirlerin öngörülenden daha çok artmasına neden oluyor. Gelecek yıl da yüksek performans bekliyoruz” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı


Etiketler: 22 okunma
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. turkiyeajans.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. turkiyeajans.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir