Share

ÇOCUKLUKTA AİLEDE YAŞADIKLARININ ÖNEMİ

 

Çocuklukta, aile içinde görülen yaşananlar ileri dönemlerde yetişkin birey olunduğunda bize Yol- Su Elektrik olarak geri dönecektir misali karşımıza çıkacak. Kişiliğin biçimlenmesine etkisi olacaktır.

Masum yavrulara çocukken verilen değer,cevher gibi işleyip yetiştirmek,ailelerin davranışları ile örnek olmaları çok önemlidir.Çocukların kalpleri saf tertemiz kirlenmemiş duygular ile dolmalı.

Psikologlar- Psikiyatrlar sorunları olan kişilere Tedavi sürecine ilk başladıklarında onların geçmişlerine gidip,sıkıntılarının altındaki yatan nedenlere baktıklarında kişilerin çocukluklarındaki yaşadıkları,ebeveynlerinden gördükleri davranış biçimlerine göre şekil aldığı tespit edilmiş.

Çocukların Montessori (emici zihin) diye bir yetiye sahip olarak dünyaya geldiklerini, bu yüzden Kültür-örf- anane-duygu-davranış-inanç aklımıza gelebilecek her bir şeyi yetiştiği çocukluk dönemlerinde  aileden,yakınlarından  gördüğü olumlu ,olumsuz davranışlar ile kişiliğinin şekillenmesini oluşturacaktır. Aile içindeki ilişkiler yumağı, ne kadar güzel sevgi dolu sarıldı ise çocukların kişilik gelişmeleri de o şekilde güzel olacaktır. Umarım yazım ışık tutar.

Tespit edilmiş,kanıtlanmış, söylenenleri, duyduklarımı, okuduklarımı sizler ile paylaşmak istiyorum.Umarım makalem size ışık tutacaktır.

 1. Çocukluğunda; ailesinde fikirleri kabul gören,düşünceleri beğenilen,onay gören bir birey kendini,insanları sevmeyi öğrenmiştir.
 2. Çocukluğunda; ailesinde hoşgörülü,sabırlı,olgun davranışlar görerek büyüyen bireyin Tolerns( müsamaha)ufak hataları görmezden görme,tahammül duyguları gelişmiştir.
 3. Çocukluğunda;yaptıkları ailesi tarafından desteklenen,takdir gören birey kendine güvenli yetişmiştir.
 4. Çocukluğunda;bir birey ailesinde erdemli davranışlar,gördü ahlaki duygular ile yetiştiyse utanmayı öğrenmiştir.
 5. Çocukluğunda; mutlu bir aile ortamında  yetişen birey dostluk ve arkadaşlık duyguları gelişmiş, mutlu olmayı, mutlu etmeyi öğrenmiştir.
 6. Çocukluğunda; huzurlu yuvada yetişen birey huzurlu yaşayıp yakınındaki kişileri de, böyle yaşatacaktır.
 7. Çocukluğunda; kinli- intikam duyguları dolu bir ortamda yetişen bireyin Kindar olması da kaçınılmazmış.
 8. Çocukluğunda; büyük hataları,yanlış davranışlarının doğrusu uygun dille anlatılan bireyin eleştirilere açık kendini geliştirmeyi bilen duyguları gelişmiştir.
 9. Çocukluğunda; güzel davranışları beğeni ile ödüllendirilen birey, takdir etmeyi öğrenmiştir,başarılı kişileri ezme egosunu taşımaz.
 10. Çocukluğunda;hatalarında utanma duygusunu öğrenmiş birey kendini suçlamayı da bilir,özür dilemeyi de bilir.
 11. Çocukluğunda; hakkına saygı duyulan birey olduysa,Adil olmayı öğrenmiştir.
 12. Çocukluğunda; ailesinden yalan,dolan,hile davranışları gören birey olumsuz davranışlardan benliğine kapmıştır.
 13. Çocukluğunda; tutarsız davranışlar içindeki bir aile ortamında yetişen bireyin davranışları da dengesiz olacaktır. 

En içten sevgilerim ile.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir