Share

Bu Hastanede Neler Oluyor ? 

Yazı konumuz İzmir Çiğli Eğitim ve Araştırma Hastanesi. Son birkaç ay içerisinde hastanede görevli bir sağlık memuru hakkında taciz (birden fazla) nedeniyle soruşturma açıldı, bir temizlik görevlisi hastaneye alkollü geldi, son olarak da acile gelen bir hasta yatırıldığı serviste susturucu tabanca ile vuruldu ! 

Yukarıda saydıklarım benim bildiklerim, bilmediğimiz daha neler oluyor onu zaman gösterecek. Ancak Sağlık Bakanlığı İzmir İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı çalışan bir hastanede bu kadar olay yaşanması dikkatimi çekti. 

TACİZLE SUÇLANAN SENDİKA TEMSİLCİSİNİ DURDURAN YOK MU ? 

Taciz olayı ile başlayalım. Sağlık Sen İşyeri Temsilcisi Sağlık Memuru hakkında bir hasta genç kıza ve bir hemşireye tacizde bulunduğu gerekçesiyle hakkında soruşturma açıldı. Son taciz olayının mağduru hemşire ile Bilim ve Sağlık Haber Ajansı Genel Yayın Yönetmeni olarak bizzat ben görüştüm. Hemşire hanımın anlattıklarına inanamadım. Tacizi sürekli hale getiren bu arkadaşı, “Durduran yok mu” diye düşünmüştüm o gün. Düşünün o hastanede kadın bir çalışan olduğunuzu, korkmadan, çekinmeden o hastaneye adım atabilir misiniz. Hele görevli olduğunuz birim memurun çalıştığı genel cerrahi servisi ise. Hastane yönetimi, Başhemşirelik ve Genel Cerrahi servisinin doktorları acaba tacizden suçlanan memurun yaptıklarının önüne geçilmesi için neler yaptı ? Bu konuda tarafıma yazı gelirse samimiyetle yayınlayacağımın sözünü veriyorum 

ALKOLLÜ İŞE GELEN TEMİZLİK İŞÇİSİ 

Evet diğer bir konu görevine alkollü gelen temizlik işçisi. Sağlık alanında özellikle gece nöbetinde alkol alan hekim ve sağlık çalışanları olduğunu zaman zaman duyuyorum. Ancak aşırı alkol alıp işe gelen bir temizlik işçisinin gece nöbetindeki sağlık çalışanlarını ve hastaları rahatsız etmesi çok daha kötü bir durum. Tarafıma bu konuda gelen şikayetleri de yine bu sütunlardan iletmiş olayım. 

HASTANE SERVİSİNDE SUSTURUCU SİLAHLA VURULDU 

Bir saldırı sonucu İzmir Bakırçay Üniversitesi Çiğli Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine gelen İbrahim Toprak, yapılan ilk müdahalenin ardından Cerrahi Servisinde tedavi altına alınıyor Kendisine refakatçi süsü veren bir şahıs serviste etrafı kolaçan ettikten sonra hasta odasına girip susturucu takılı silahla Toprak’ı vuruyor. Şans eseri ayağında yaralanan hasta, daha sonra güvenlik gerekçesiyle başka bir hastaneye sevk ediliyor.

Görüntüleri izlemişsinizdir.  Susturucu tabanca ile odaya dalıp ateş eden kişi kaçarken görüntüleniyor. Hemşire ve doktor koşarak kaçarken görüntülere yansıyor. Şimdi gelelim sorularımıza.

Bu hastanede yatan hastaların can güvenliği nasıl sağlanıyor. 

Zanlı odaya girdiğinde odada bir hemşire veya doktor olsaydı ne olacaktı. 

Hasta odasının önünde bir güvenlik beklemesi gerekmiyor mu ? 

Yazımın başında ve sonunda sorduğum tüm sorular için İzmir Bakırçay Üniversitesi Rektörlüğü, Çiğli Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimliği, Başhemşireliğinden yazılı açıklama bekliyoruz. 

Kamu kaynaklarıyla inşa edilen, hizmetleri yürütülen devlet hastanelerindeki olayların açığa çıkarılması için çabamız sürecek. Bu konu hakkında Erkan Doğan ile Haber isimli Youtube kanalımda da video çok yakında yayında olacak. Sağlıcakla kalın.

You may also like...