Continental Dünya Uyku Günü’nde uyarıyor: Uykusuzluk trafik kazası nedenidir!

Share

Her yıl 17 Mart’ta kutlanan Dünya Uyku Günü, uykunun sağlıklı bir yaşamın vazgeçilmezi olduğuna dair farkındalık yaratmayı hedefliyor. Uykunun yeterli alınmamasından kaynaklanan yorgunluk ve uyku hali, her yıl binlerce trafik kazasının da sorumlusu olarak biliniyor. Trafik ve yol güvenliği için direksiyon başına uykusuz geçilmemesi gerektiğine dikkat çeken Continental Türkiye, sürücüleri bu konuda sorumlu davranmaya davet ediyor.

 

Continental Türkiye, Dünya Uyku Günü’nde kısa ya da uzun mesafe fark etmeksizin tüm sürücüleri uykusuz direksiyon başına geçmemeleri için uyarıyor. Sağlıklı ve yeterli bir uyku düzeni için konunun uzmanlarından yardım alınabileceğini hatırlatan Continental, sürücülere şu tavsiyelerde bulunuyor:

 

  • Sürüş halindeyken gözleriniz bir noktaya takılırsa ve göz kapaklarınız ağırlaşmaya başlarsa mutlaka aracı güvenli bir yerde durdurun ve temiz hava alın.
  • Gece saat 12 ile sabah saat 6 arası mümkün olduğunca araç kullanmamaya çalışın.
  • Özellikle uzun bir seyahate çıkmadan önce uykunuzu iyi alın ve seyahat öncesinde ağır yemek yemeyin.
  • 8-9 saatten fazla direksiyon başında olmayın. Uzun yol yapacaksanız yolculuk esnasında kısa da olsa mutlaka iki saatte bir mola verin. 
  • Yola devam etmeden önce 15-20 dakikalık uyku molalarının performansı artırdığı biliniyor. Kendinizi çok yorgun hissettiğinizde aracı durdurup kısa uyku molaları verin.
  • Araçta ikinci bir sürücü olması durumunda şoför değişikliği yapın.
  • Sürüş rutininden çıkmak için sıvı tüketin, bir şeyler atıştırın.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir