DR.Yasemin Savaş- Dekolteniz Yaşınızı Ele Vermesin

Share

Söz konusu yüzümüz olduğunda yaşlanma izlerini yok etmek için tüm operasyonlara evet deriz. Fakat boyun, eller ve dekolte bölgemiz için de bu önemi gösteriyor muyuz? Boyun da çoğu zaman yüz bölgesine dahil edilse de en çok ihmal edilen diğer bir bölge dekolte. Oysa kadın vücudunda en dikkat çekici noktalardan biri olan dekolte bölgesi, yaz kış ön planda olan ve kadının sevdiği bir bölgedir. Zamanla güneş ışınlarına ve kozmetik ürünlerine maruz kalarak lekelenen, yatış pozisyonuna bağlı olarak kırışan dekolte yaşımızı hemen ele verir.

 

Dekolteniz yaşınızı ele vermesin

Kadınlarda yüz estetiği ne kadar önemli ise, dekoltenin de güzelliği ve estetik duruşu da aynı şekilde önemli. Dekolte deformasyonu hormonal dengenin bozulmaya başladığı dönemde çok hızlı ilerleyen bir süreçtir. Yaş ilerledikçe azalan kollajen üretimine ek olarak göğüslerin ağır yükünü çeken dekolte bölgesi düzenli bakım yapılmadığında kolayca sarkabilir ve kırışmaya meyillidir. Yazın genellikle fazlasıyla güneşe maruz kalır. Kemik üzeri bir doku olması sebebiyle hassas bir yapıya sahiptir. 

 

Dekolte bölgesinden boyuna, oradan tüm yüze doğru uzanan cilt dokusunun en iyi şekilde nemlendirilmesi, yaşlanmaya karşı o bölgenin korunması son derece önemlidir. Anti-aging cilt bakımı uygulamalarına dekolte bölgesi dahil edilmediği takdirde, yüz ne kadar genç görünürse görünsün, bu bölgedeki kırışıklıklar yaşınızı ele verecektir. 

 

Dr. Yasemin Savaş Kaliteli Yaşam Kliniği Medikal Estetik Doktoru Yasemin Savaş; yüze daha fazla önem verildiği için genellikle dekolte bölgesinin gözden kaçırıldığını belirtiyor. 40 yaş üstünde başlayan bu değişim ile birlikte kadınlar dekolte giymekten kaçınıyor. Göğüs bölgesi çizgilenmesinin en önemli sebepleri yaşlanma, güneş hasarları ve yana doğru uzun süreli aynı pozisyonda yatmalardır.

 

Dr. Yasemin Savaş, ‘Dekolte üst kısmındaki deri daha ince olduğu için, genellikle vücudun diğer bölgelerinden daha hızlı yaşlanır. Kişinin ihtiyacına yönelik farklı tedavi seçenekleri ile artık kısa sürede dekolte bölgesini gençleştirmek cerrahi olmayan yöntemlerle mümkün. Lazer teknolojileri ve çeşitli kokteyllerin karışımı ile yapılan enjeksiyonlar ile bu bölgede oluşan ince çizgiler, yaşlılığa bağlı lekeler, nemsizlik sorunu çözülerek daha parlak, daha gergin, daha seksi dekolteye sahip olunabilir’ diyor ve dekolte güzelliği için şu tüyoları veriyor;

  • Yaşlanmaya karşı korunmanın ilk ve en önemli ayağı cildi UV ışınlarına karşı korumak ve nemli kalmasını sağlamaktır. Özellikle yazın dekolte bölgesi ihmal edilir. Güneş kreminizi mutlaka dekolte bölgesine de uygulayın.
  • Cildin elastikiyetini kaybetmesinin nedeni kollajen hücrelerinin yaş ilerledikçe eskisi kadar üretilemiyor olmasıdır. Bağ dokuda kollajen hücresi azaldıkça elastin sentezi de azalır buna bağlı olarak fibroblastlar gevşer, zayıflar ve cilt sarkmaya başlar. Otuzlu yaşlardan sonra kollajen desteği kullanmak, kollajen üretimini tetikleyen bakımlardan faydalanmak ve egzersiz yapmak, dekolte bölgesinin güçlenmesine ciddi anlamda katkı sağlayacaktır.  
  • Bedenimizi beslediğimiz gibi cildimizi de kaliteli içeriklerle beslememiz gerekir. A,C,E gibi temel vitaminlerin saf formları, antioksidanlar, asitler, mineraller dekolte bölgesini güçlü tutmak için etkili cilt besinleridir. 

 

Dekolte Gençleştirmede Kullanılan En İyi Medikal Estetik Uygulamaları 

Kollajen üretimini tetikleyen medikal estetik uygulamaları dekolte bölgesi kırışıklıklarının giderilmesinde son derece etkilidir. Radyofrekans, ultrason, ses dalgaları gibi çeşitli enerjilerin kullanıldığı cihazlı uygulamalar, Fraksiyonel lazer, BBL lazer, Thulium lazer teknolojileri ve mezoterapi uygulamaları alternatifler dekolte gençleştirmede uygulanan tedavilerdir.

Altın iğne ile dekolte gençleştirme, somon DNA, kollajen aşıları, nem aşıları, gençlik aşıları, mezobotox, gerektiğinde derin çizgilenmelerde dolgu uygulamaları, altı nokta uygulaması kişinin yaşına ve dekolte bölgesindeki ihtiyaca bağlı olarak doktorlar tarafından uygulanabilecek diğer tedavi yöntemleridir.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı