HPV’den korkmuyoruz İhtimalleri Tersine Çeviriyoruz!

Share

Ahbap Derneği, yaşamlarının herhangi bir döneminde kadınların 85’inde erkeklerin ise 91’inde görülen HPV’nin kansere neden olan türlerinden aşı ile korunabileceğimizin altını çizmek için pilot il İstanbul’da 200 kişi için ücretsiz HPV Aşısı Projesi başlattı.

 

4 Mart HPV Farkındalık Günü kapsamında Ahbap Derneği, HPV’den korunmak ve bu konuda farkındalık yaratmak için HPV Aşısı Projesi başlattı. Dünyada yaygın olarak görülen ve her 2 dakikada 1 kadının ölümüne neden olan rahim ağzı kanserinin sorumlusu olan HPV’den korunmanın en etkili yolu aşı olmak.

 

HPV’nin kanser yapan türlerinden korunmak için başlatılan projeden; aşı ücretini karşılayamayan 11 yaş üstü kız, erkek çocuk ve 15 yaş üstü ergen, kadın ve erkek 200 kişi Prof. Dr. M. Murat Naki öncülüğünde uygulamadan yararlanabilecek. Aşı prosedürü çocuklar için 6 ay arayla 2 doz, yetişkinler için ilk dozdan 2 ay ve 2. dozdan 4 ay sonra olmak üzere 3 doz halinde uygulanacak.

 

Aşı Projesine öncülük yapan Prof. Dr. M. Murat Naki bu konu ile ilgili  “HPV yani Human Papilloma Virus (İnsan papillom virüsü) bir mikroptur. İnsanların 85'inden fazlasının, hayatlarının bir noktasında HPV ile karşılaşma ve enfekte olma ihtimali var. Bugüne kadar HPV’nin, 200’den fazla farklı tipi tanımlanmış, bulaşıcı ve dünyada yaygın olarak görülüyor ve hem kadınlar hem de erkekler enfekte olabiliyor.

 

Rahim ağzı kanserlerinin (serviks) 99.7’si HPV ile ilişkili. Rahim ağzı kanserlerinin yaklaşık 76’sında HPV tip 16 ve 18 pozitif bulunuur ve HPV’den korunmak için önceliğimiz aşı olmak.

 

HPV konusunda farkındalık yaratmak ve toplumun her kesimine aşıyı ulaştırmak için başlatılan bu farkındalık projesi için Ahbap Derneği’ne teşekkür ederiz.” dedi.

 

HPV Aşı desteğinden yararlanmak için Ahbap Derneği sosyal medya hesaplarından bilgi alabilir ya da https://go.ahb.app/hpvasi adresinden başvuru yapabilirsiniz. Başvurular   14 Mart 2020 gününe kadar açık kalacak. 

 

‘BU ROZET HPV İLE SAVAŞACAK!’

Ahbap Derneği’nin HPV Virüsünün mikroskobik görüntüsünden esinlenerek tasarladığı yaka iğnesi, rozet ve kol düğmeleri 7 Mart günü akşam saatlerinde satışa sunuluyor.

Bu rozetlerin satışından elde edilecek gelirle, aşıyı karşılayamayan daha fazla kişiye ulaşarak destek sağlanabilecek. Rozetler market.ahbap.org üzerinden satın alınabilecek. 

Ahbap Derneği bu süreçte İstanbul’da başladığı projeyi Türkiye geneline yaymayı ve olabildiğince çok insanın aşılanmasına destek olmayı planlıyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir