Mektebim Kolejlerini İş Dünyası ve Girişimcilikte Marka Yapma Projesi Start Verdi!

Share

Mektebim Kolejlerini İş Dünyası ve Girişimcilikte Marka Yapma Projesi Start Verdi!

 

Öğrencilerini sadece akademik başarı değil, hayatın her alanında başarılı ve donanımlı bireyler yetiştirme hedefi ile ilerleyen Mektebim Kolejleri, iş dünyası ve girişimcilik alanlarında önemli bir eğitim projesi için harekete geçti.

 

Proje yürütücüsü ve Mektebim Kolejlerinin İş Dünyası ve Girişimcilik Direktörü olarak atanan ve son 16 yıldır ülkemizin girişimcilik ekosisteminin gelişmesinden büyük rol oynayan Fuat Sami, Mektebim Okulları Kurucusu ve Eğitim Girişimcisi Ümit Kalko ve Mektebim Koleji CEO’su Elif Çağlayan’ın katılımlarıyla gerçekleşen proje lansman toplantısı ve imza töreniyle start verilen projenin ana hedefinin Mektebim Kolejlerini İş Dünyası ve Girişimciliğin Marka ve Lider Kolej Zinciri yapmak olduğu vurgulandı.

 

‘Bir Fikrin mi Var’ girişimcilik yarışmasının da yapımcısı ve yaratıcısı olarak tanınan Fuat Sami, imza töreninde şu açıklamalarda bulundu: “Mektebim Koleji’nin ilk kurulduğundan bu yana iş yetkinliklerini öğrencilerine kazandırmak için M-Lead programını faaliyete almış ve adeta bir mini-MBA öğrenimini on binlerce öğrencisine aşıladığını hatırlattı. “Bu yeni yaratılacak proje ile vites atıp hem M-Lead programı geliştirilecek hem de uluslararası iş birlikleri ile öğrencilerin uluslararası iş donanımlarını kazanmaları sağlanacaktır. Bunun yanında ülkenin en önemli iş insanlarından oluşan bir İş Dünyası Kurulu ile yıl boyunca öğrencilerle buluşmalar, mesleki eğitimler ve staj fırsatları yaratılacaktır.”

 

Projenin imza töreni sırasında Mektebim Koleji kampüslerinde bu alanda yapılanmalar ve koordinatör öğretmenler atanıp, Fuat Sami’nin önderliğinde öğrencilerin iş dünyası veya kendi işlerinin patronu olma yolundaki yetkinlikleri en üst düzeye getirileceğini söyleyen Mektebim Okulları Kurucusu ve Eğitim Girişimcisi Ümit Kalko ise sevilen girişimcilik markası ‘Bir Fikrin mi Var’ ile tüm liseleri kapsayan girişimcilik yarışmaları düzenleyip öğrencilerin girişimcilik yetkinliklerini de en erken yaştan deneyimlemelerinin sağlanacağını da sözlerine ekledi.

 

Başımıza “İcat Çıkarın!”

Mektebim Okulları Kurucusu ve Eğitim Girişimcisi Ümit Kalko konuya dair yaptığı açıklamada “girişimciliği desteklemek ve gençleri girişimciliğe yönlendirmek amacıyla hazırlanan programda 7-17 yaş arası çocukların ve gençlerin ‘başımıza icat çıkartmalarını’ hedefliyoruz” diye konuştu. Kalko, gençlerin soru sormak, hayal kurmak ve yaratıcı düşünce konusunda engellenmemesi gerektiğine işaret ederek, gençlere “hayatınız boyunca ailenizden, öğretmenlerinizden duyduğunuz ‘başımıza icat çıkarma’ sözünün aksine ‘icat çıkarın.’ Lütfen kendinizi zorlayın, basitlikten kaçının, farklı olun, farkındalık yaratın” diyerek çağrıda da bulundu.

 

“Bir Fikrin mi Var?” ile gençleri İnovasyon ve girişimcilik kavramları ile tanıştırmayı hedeflediklerini belirten Ümit Kalko, ‘Yaparak Öğrenme Modeli’ ile gençlerin iş fikri oluşturmalarına destek olmak, takımlar kurarak geliştirilen inovatif iş fikirlerini hayata geçirmelerinde yardımcı olmak, girişimciliği bir kariyer alternatifi olarak değerlendirmelerini sağlamayı amaçladıklarını dile getirdi. Böylece öğrencilerin kariyer arayışlarında olumlu davranışları destekleyen iş becerilerini öğrenmeleri amacıyla, yenilikçi düşünme tarzını benimsemelerini teşvik etmek istediklerini sözlerine ekleyen Kalko, “Öğrenciler; çeşitli uygulamalı çalışmalar ve farklı öğrenme biçimlerini destekleyen teknolojik araçlarla; okulda öğrendikleri ile yaşam arasındaki bağlantıyı daha derinden kavrarlar” dedi.

 

Girişimcilik Bilincini Her Yaştan Çocuğumuza Vermeliyiz!

Gerçekleşen imza töreninde hazır bulunan Mektebim Koleji CEO’su Elif Çağlayan ise dünya ekonomisinin akıl almaz bir hızla dönüştüğüne vurgu yaparak şunları kaydetti: “Girişimci potansiyelini iyi değerlendiren ülkeler diğerlerine fark atıyor. 21.yüzyılda iddiamızı devam ettirmek istiyorsak bu yarışta yer almak zorunda olmamız gerek. Bunun da tek yolu sadece Üniversite çağında değil Türkiye genelinde ilkokuldan lise son sınıfa kadar gençlerin girişimci olması için çalışmak, gençlerin önünü açacak projeleri hayata geçirmektir. Biz de Mektebim Koleji olarak bu konuyu ‘dert’ ediniyor ve üstümüze düşen ne varsa yapmak için kollarımızı sıvıyoruz.”

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir