One Akaretleri Ziyaret Etmek İçin Son 2 Gün

Bilgili Holding’in bağımsız sanatçıları desteklemek için oluşturduğu ve Akaretler Sıraevler 37/39 No’lu binasında ev sahipliği yaptığı ONE AKARETLER; 27 bağımsız sanatçı, 140’a yakın sanat eseri ve 3 sanat inisiyatifi ile 5 Ocak Çarşamba gününe kadar devam ediyor. 

ONE AKARETLER ile bağımsız sanatçıları desteklemek için yeni bir platform oluşturmayı hedefleyen Bilgili Holding; yeni yıl ruhu ile sanatı harmanlayarak izleyicilere keyifli bir deneyim yaşatmaya devam ediyor. Küratörlüğünü Bilgili Holding Kültür ve Sanat Projeleri Yöneticisi Begüm Güney’in üstlendiği seçkide farklı disiplinlerde eserler ücretsiz olarak ziyaret edebiliyor.

ONE AKARETLER Katılan Bağımsız Sanatçılar ve Sanat İnisiyatifleri;

ŞahsenemAltıparmak, Oğulcan Arslan, Şeyma Barut, Duygu Deniz Bilgin, Yılmaz Bulut, Yağmur Çalış, Güneş Çınar, Volkan Dinçer, Yağmur Doğan, Bawer Doğanay, Delal Eken, Reach Geblo, Songül Girgin, Dilara Göl, Yekatryna Grygorenko, Zeynep Tunçel Kahyaoğlu, Serhat Kır, Pınar Marul, Gözde Mulla, Emrullah Örünklü, Muaz Özden, Aşir Can Turuthan, Deniz Varlı, Nergiz Yeşil, Gülnihal Yıldız, Pınar Yılmaz

Sanat İnisiyatifleri: Are Projects, Noks Art Space, Israil Indie Photography Group Gallery

ONE AKARETLER’DE ÖNE ÇIKANLAR

Bağımsız Sanatçı Yağmur Çalış’ın “Metaztasız” isimli eseri serginin öne çıkan unsurlarından biri oldu. Yunanca “bir sonraki, yer değiştirme anlamlarına gelen Metaztasız’da sanatçının, örgü işlere başlamasının sebebi köklerinden, ailesinden gelen bir mesleğin sanatçı kimliği ile tekrar yorumlanmasından geliyor. Yok olmaya yüz tutmuş bir olguyu kendi bağlamından koparıp başka bir bağlamda, kendi sanatsal bakış açısı ve üretim anlayışı ile yeniden yorumluyor.

 

Bağımsız sanatçı Pınar Marul;üretiminde farklı canlılık olasılıklarını konu edinen, sentetik materyallerle oluşturulmuş organik formlar ile bilim kurgu, fantezi dünyaları yarattığı işleriyle sergide yerini aldı. 

Bağımsız Sanatçı Nergiz Yeşil;Aynı Köken Farklı Türler “Diğer Olası Normaller” başlıklı serisi; kümülatif yapılı olması ön kabulü ile tarih yazımının göreceliğine ve epistemolojiye alternatif bir zihinsel gerçeklik ortaya koyarak eleştiri getirmektedir. Eserler bütünde yeni spekülatif türü var etmek için kurgulanırlar. Kurgu; deri numuneleri, kemik referansları, fosil örnekleri ve soy ağacı bilgisi referansları içeren yapısıyla nadire kabineleri (cabinet de curiosités) tavrındaki dolaplar-alanlar ile teşhir edilir. Sözde türün bilgisini içeren kitaplarının paylaşılması (sanatçı kitapları) ile türün kurgusal-muhtemel paleontolojisini, izleyicinin zihninde bir paradigma kayması oluşturarak ortaya koyar. 

Bağımsız Sanatçı Yekateryna Grygorenko; Ukrayna ve Türkiye’nin farklı ve benzer kültürlerinden esinelenerek kimliğini sorgulamasına vesile olmuştur. Nasıl kadın olunur, nasıl erkek olunur, ne güzeldir, ne çirkindir, ne doğrudur, ne yanlıştır ya da kime göre doğrudur, kime göre yanlıştır gibi birçok söylem tüm insanlarda olduğu gibi sanatçının da doğumundan beri kulağını çınlatmaktadır. Gerçek bir bilgi niteliği taşımayan ama belli başlı olan bu söylemler simgesel düzeni yani şu anda bulunduğumuz düzeni kurar. Ahlakın Soykütüğü Kitabında Nietzsche bu durumu destekler nitelikte bir söylemde bulunur; “Bazı ahlak biçimleri bir özneyi gerektirdiği için bu gerekliliğin bir sonucu olarak özneyi kurar” der. Nietzsche’nin bu söylediği aslında kimliğin ne kadar kaygan bir zeminde olduğunu göstermekte ve hayvanla aramızda oluşan sınırı net bir şekilde belli etmektedir. 

ONE AKARETLER Ziyaret Detayları:

Ziyaret Günleri: 20 Aralık- 5 Ocak

Ziyaret Saatleri: 11:00-19:00

Mekan: Akaretler no: 37-39

T.C Sağlık Bakanlığı’nın COVID-19 önlem ve tedbirleri kapsamındaki 20.08.2021 tarihli genelgesine göre sanat etkinlikleri dahil olmak üzere etkinlik girişlerindeki tüm kapılarda HES kodu üzerinden ziyaretçilerin aşılı / geçirilmiş hastalık veya azami 48 saat önce yapılmış PCR testi sorgulaması yapılacak. Etkinlikte, alan girişinde ve içerisinde maske takılması zorunludur. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı


Etiketler: 65 okunma
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. turkiyeajans.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. turkiyeajans.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir