Saçlarınız Mevsimsel Olarak Dökülüyorsa Tedaviye İlkbaharda Başlayın

Hepimizin saçı dökülüyor, uzmanlar günde 100-150’den fazla saç telimizi fark etmeden kaybettiğimizi söylüyor. Ancak bu dökülme normalden fazla ise ve saçlarınızda gözle görülür bir azalma yaşanıyorsa bir dermatoloğa başvurmanız gerekiyor. DoktorTakvimi uzmanlarından

Uzm. Dr. Emre Kaynak, saç dökülmesiyle ilgili merak edilenleri anlatıyor.

 

Saç dökülmesi günlük hayatımızda olağan bir döngünün parçası… Kişiden kişiye göre farklılık gösterse de saç tellerimiz yaklaşık 2-5 yıl içinde döngüsünü tamamlayarak dökülüyor, yerine yenileri geliyor. Günlük ortalama 100-150 saç telimiz bir soruna dönüşmeden dökülüyor. Ancak bazen farklı nedenlerden dolayı saç dökülmesi artarak bir problem olabiliyor. Sağlıklı saç döngümüz devam ederken de saç dökülmesi artarak yaşam kalitemizi bozabiliyor. Yapılan çalışmalar henüz az sayıda olsa da saç tellerinin döngüsünde mevsimsel olarak farklılıklar olduğunu ortaya koyuyor. DoktorTakvimi uzmanlarından Uzm. Dr. Emre Kaynak, yaşadığımız coğrafyaya göre değişiklik gösterse de tamamen sağlıklı olmamıza rağmen eylül-ekim aylarında saç dökülmesinin artabileceğine dikkat çekiyor. 

 

Uzm. Dr. Kaynak, bunun nedenini şöyle açıklıyor: “Yaz aylarında saçımızın yapım fazı olan anagen fazının belirgin olarak azalır ama dökülmez. Çünkü saçımız yapım fazından sonra yaklaşık 100 gün süren dinlenme fazında bekler ve sonra dökülür. Bu dönem de sonbahar aylarına denk gelebilir. Saçımızın döngüsünü etkileyen hem iç hem de dış faktörler bulunur. Özellikle güneş, vücudumuzun hormon kontrol merkezi olan hipotalamo-hipofizyal aksını etkileyip tiroit ve diğer hormonların aracılığı ile saç dökülmesi yaşanmasına neden olabilir. Mevsimsel saç dökülmesi genellikle saçlarımızda gözle görülür bir azalma yapmaz. Ancak özellikle anagen fazında azalma ile karakterize kadın tipi saç dökülmesi olan hastalarda belirgin saç azalması olabilir.”

 

Saç dökülmenizin nedeni kullandığınız ilaçlar olabilir

Sonbahar döneminde ortaya çıkan her saç dökülmesine mevsimsel denilemeyeceğinin altını çizen Uzm. Dr. Kaynak, mevsim hangisi olursa olsun saç dökülmesi yaşandığı zaman bir dermatoloji uzmanına başvurarak muayene olunmasını öneriyor. Saç dökülmesinin nedeninin daha önce geçirilen hastalıklar veya başka sağlık sorunu için kullanılan ilaçlara bağlı olabileceğini belirten Uzm. Dr. Kaynak, “Saç dökülmesi sürecinin öncesi de değerlendirildikten sonra saç ve saçlı derinin dermoskopik incelemesi, saç çekme testi ve saç köklerinin incelenmesi, saç dökülme paterninin belirlenmesi ve gerekli kan testlerinin değerlendirilmesinden sonra uygun tedaviler seçilmelidir. Düzenli mevsimsel saç dökülmesi olan hastalarda tedavinin ilkbahar ve yaz aylarında yapılması en idealidir. Bu dönemde saçın anagen fazını güçlendirecek ve uzatacak tedaviler sonbahar döneminde olacak dökülmeyi azaltacaktır” diyor.

 

Bu dönemi geçiren hastalar için dökülme döneminde destekleyici tedaviler yapılabileceğini hatırlatan DoktorTakvimi uzmanlarından Uzm. Dr. Emre Kaynak, bu tedaviler arasında yer alan ağızdan alınan ilaçlar, fotobiyomodülasyon, topikal ilaçlar ve intradermal enjeksiyonların birlikte veya ayrı ayrı kullanılabileceğinin altını çiziyor. Tetkikler sonucu tespit edilen vitamin eksikliklerinin sistemik tedaviyle tamamlanması gerektiğini anlatan Uzm. Dr. Kaynak, “Fotobiyomudulasyon yapabilen düşük seviyeli lazer tedavileri de hastalar için konforlu ve etkili bir tedavi yöntemidir. Saç dökülmesi tedavisinde uygulanan PRP, kök hücre, mezoterapi gibi intradermal tedavileri de çok sık tercih ediyoruz. Bu noktada hasta için en uygun tedaviyi gerekli muayene ve tetkik sonrası doktorunuzla birlikte karar vermeniz en uygunu olacaktır” diyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı


Etiketler:
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. turkiyeajans.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. turkiyeajans.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.