Şanlıurfa Deva Partisinden, işten atılan Fabrika işçilerine destek

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Şanlıurfa İl Başkanı Av. Ahmet TÜYSÜZ ve beraberindeki heyet, sendikalı oldukları için işten çıkarılan Uğur Tekstil çalışanları ile bir araya gelerek işçilere destek verdi.

Sendikalı oldukları için işlerine son verilen Uğur Tekstil çalışanları Rabia (Topçu) Meydanında bir araya gelerek bir basın açıklaması yaptı. Açıklamaya katılarak işçilerin yanında yer alan DEVA Partisi İl Başkanı Av. Ahmet Tüysüz ve beraberindeki heyet işçiler bir araya gelerek konunun takipçisi olacaklarını söyledi.

“SENDİKA ANAYASAL BİR HAKTIR!”

Başkan Tüysüz konuşmasında şunları belirtti: “Öncelikle açlık intiharlarının baş gösterdiği bir dönemde sırf anayasadaki bir hakkın kullanılması nedeniyle işlerine son verilmiş olmasını gayri vicdani buluyoruz. Her türlü siyasi ranttan uzak bir şekilde, taraflar arasında gönüllü olarak bu işin sulh ile çözümü için arabuluculuk yapmaya hazır olduğumuzu belirtmek isteriz. Çünkü bir insanın evine ekmek götürmesi her şeyden kıymetlidir. Sendika Hakkı iki kişi arasındaki bir protokol sözleşme veya akitte değil en üst mutabakat normu olan Anayasa 46/1: “Çalışanlar ve işverenler önceden izin almaksızın, sendikalar ve sendika birlikleri kurma, bunlara serbestçe üye olma ve üyelikten ayrılma haklarına sahiptir” şeklinde düzenlenmiş bir haktır. Bu hakkın kullanılmasının engellenmesi Ceza Yasasında Hürriyete Karşı İşlenen Suçlar arasında düzenlenmiş ve iki yıla kadar hapis cezası öngören bir yaptırımı olan bir suçtur. Sadece anayasal bir hakkın kullanımı ve işçinin haklarını güvenceye bağlamak üzere anayasaya konulmuş bir hak işe son vermenin bir gerekçesi olmamalıdır. Bu sorunun dostane bir şekilde çözülmesi için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız. Burada asıl amaç haklının belirlenmesidir. Zaten bir yerde 100 işçinin işine son veriliyorsa zaten kimin haklı olduğu ortadadır”

Biz DEVA Partisi olarak adil bir yaklaşımdan, özgür ve demokratik bir yaklaşımdan yanayız. Bu nedenle de şimdi olduğu gibi bundan sonra da her zaman için haksızlığa uğrayan tüm hemşerilerimizin yanında yer alacağız. İşçi alın teri ile geçimini sağlamaya çalışırken aynı zamanda milli servete de katkı sunarak ülkenin refahı için çalışmaktadır. Bu çalışmanın ve faydaların önüne sırf sendikayı koymak ise ancak ve ancak akıl tutulmasıdır” dedi.Etiketler: 2 okunma

Kaynak: Urfa Yaşam


Etiketler:
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. turkiyeajans.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz İçeriklerle ilgili Kanun ve Hukuka aykırılık içeriğin şağlayıcısı veya bültenin sahibini bağlar. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. turkiyeajans.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir