Yeryüzü Mühendisleri Derneği ve FSMVÜ mesleki yeterlilik belgesinin önemini çalıştaylarda anlatacak

Tarihi koruma ve restorasyon alanında meslek standartlarının geliştirilmesine ve bu alanda toplumsal bilinçlenmenin artırılmasına katkı sağlamayı hedefleyen Yeryüzü Mühendisleri Derneği (YYM) ve FSMVÜ “KURAM (VOC-Test) Mesleki Sınav Merkezi” Projesi kapsamında yapılacak çalıştay ve arama konferansları ile bu alanda mesleki yeterlilik belgesi alınmasının önemini firma temsilcileri ile usta ve uzmanlara anlatacak. 

 

Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA)’nın “İstihdam, Eğitim ve Sosyal Politikalar Sektörel Operasyonel Programı” kapsamında Yeryüzü Mühendisleri Derneği (YYM) ve FSMVÜ tarafından hazırlanmakta olan “KURAM (VOC-Test) Mesleki Sınav Merkezi”nin çalışmaları tüm hızıyla sürdürüyor. Tarihi eserlerin restorasyonunda görev alacak bireyleri sertifikalandırmak amacıyla hayata geçirilecek olan “KURAM (VOC-Test) Mesleki Sınav Merkezi” Projesi kapsamında, arama konferansı ve çalıştaylar düzenlenerek, bu alanda faaliyet gösteren kurum, kuruluş ve firmalara mesleki yeterlilik belgesinin önemi anlatılacak.

 

283 kurum, kuruluş ve temsilcisi davet edildi

 

“KURAM (VOC-Test) Mesleki Sınav Merkezi” Proje Koordinatörü Yüksek Mimar Ali Reyhan Esen, 283 kurum, kuruluş ve firma temsilcilerinin arama konferansı ve çalıştaylara davet edildiğini belirterek önemli bir çağrıda bulundu; “Önümüzdeki dönemde Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan hiç kimse bu alanda çalışamayacak. Tarihi eserlerde yapılan yanlış uygulamalar eserin kimliğine zarar vermenin yanında ekonomik ve mali külfetlere de sebep olabilmektedir.   Bu gibi olumsuz durumların önüne geçmek için bu alanda hizmet veren mimar, mühendis ile sahada çalışan taş, ahşap, çini, cam gibi işleri yapan ustaların mesleki yeterliliklerinin belirlenmesi gerekiyor. “KURAM (VOC-Test) Mesleki Sınav Merkezi”nde Tarihi Eser Koruma Ve Restorasyon Elemanlarına ve Yapı Teknik Ressamlarına yönelik ulusal yeterliliklerinde sınav ve belgelendirme yapılacak. Önümüzdeki günlerde gerçekleştireceğimiz Çalıştay ve arama konferanslarında bu alanlarda mesleki yeterlilik belgesi alınmasının önemini usta ve uzmanlarla konuşmayı, konunun önemini kurum, kuruluş ve firma temsilcilerine anlatmayı hedefliyoruz. Bu alanda faaliyet gösteren, özelikle firma yetkilileri ile usta ve uzmanların katılımlarını bekliyoruz.”

AB ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti tarafından desteklenen, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı AB ve Mali Yardımlar Dairesi'nin Sözleşme Makamı; Operasyon Faydalanıcısı MYK olan KURAM Mesleki Sınav Merkezi Projesi ile Tarihi Eser Koruma ve Restorasyon Elemanı ve  Yapı Teknik Ressamı (Mimari/ İç Mimari/ İnşaat/ Altyapı/ Üstyapı) ulusal yeterliliklerinde sınav ve belgelendirme yapılırken restorasyon alanında görevli sertifikalı kişilerin arttırılması,   tarihi eser koruma ve restorasyon mesleki standartlarının geliştirilerek bu alanda toplumsal bilinçlenmenin artırılması amaçlanıyor. 

 

Yeryüzü Mühendisleri Derneği (YYM) Hakkında

Yeryüzü Mühendisleri Derneği (YYM), mimar ve mühendislerden oluşan, uzman-teknik gönüllülerin bir araya gelmesiyle 2012 yılında kurulmuş, İstanbul merkezli sivil toplum örgütüdür. Yeryüzünde yardıma muhtaç insanlara altyapı, üstyapı, su, çevre, gıda, enerji konularında projeler üreterek etkili ve kalıcı çözümler bulmak için çaba sarf etmektedir. Ayrıca afet durumlarında en etkili ve hızlı biçimde organize olabilmek için sürekli eğitim faaliyetlerinde bulunmaktadır. 

 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı


Etiketler: 9 okunma
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. turkiyeajans.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. turkiyeajans.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir