Mesele hazm edebilmektir

Ülkemizde bazı kesimlerin demokrasiyi hazm edemediklerini görmemezlikten gelmek, gerçeklerin üstünü bile bile kapatmak olduğu;bunun da topluma pek yarar getiremeyeceği idrak edilmelidir. Kendi düşüncelerine muhalif olanları bir tas suda boğmak gibi bir durum var ortada sanki..!

Salt düşünsel aykırılık yüzünden birbirine diş bileyip,kavga etmeleri,hatta buna paralel olarak kin gütmelerı bile bu konjonktür’ü işaret ediyor.

Allah her yaratılanı, şekillerini ve suretlerinı; denasını, parmak izlerine varıncaya kadar ayrı ayrı yaratmış olduğu gibi; düşünsel ve karekteristik açıdan da farklı yaratmış.Bir ailede bile bu farklılıklar bireyler arasında bariz bir şekilde his edilip, görülmektedir.

Salt farklılık yüzünden insanların birbirinin boğazına sarılıp, kendi fikirlerini empoze etmeye çalışmaları hangi akıl ve mantıkla bağdaşa’bilir.Oysa verilen aklî melekeler ve sağduyu,belirli kurallar ve şartlar dahilinde beraberce yaşamamızı disipliniz’e ederek, sağlıklı temeller üzerinde sosyolojik bir yapı oluşturmamızı sağlar

Dediğim dedik dayatmalar, demokratik anlayışa taban tabana zıttır.Bunların olması,demokratik kisvesıne bürünmüş antidemokratik bir sistemi yaşam platformunda hükümran kılar .

Bir şeyin tam ve olgun olanı daha makbuldür.Şu an ülkemizde daha tam rayına oturmamış,çiy bir demokrasiyle karşı karşıyayız.

Mesela siyasi arenada; çoğunlukla bu tür aykırı’lıkların yaşandığına sık sık tanık olmaktayız.

Herkes ülkesini şu veya bu şekilde daha müreffeh,daha ileri bir seviyede yaşanılır hale getirmek için farklı yöntemlerle gerçekleştirmeye çalışır. Hiç bir siyasi parti içinde, ülkeleri için art niyet besleyen bireyler mevcut değildir.

Ağır hakaret ve suçlamalarla ilgili saldırılar, aslında ülke çıkarları konusunda atılacak yararlı faaliyetlere gölge düşürmekten başka bir şeye yaramıyor.

Siyaset’tin tepesinden esen olumsuz bir hava; aşağıda farklı siyasi görüş ve partilerde olanlar arasında bir kasırga etkisi yaratabilir.

Oysa müşterek bir akıl, her problemin çözümünde etkin rol oynayabilir.Kavga dilini kullanmadan, tatlı bir münazara havasında, dostane ilişkiler kurup ,ülke meselelerini tartışarak konuşmak; emin olun göğüslenecek sorunların çözümü için en reel yoldur.

Geçenlerde olsun, dün ve bugün olsun, haberlerde bazı muhalif partililerin; esnaf ziyaretlerini gerçekleştirmeye çalışan İYİ PARTİ liderine saldırılarda bulundular.Bu pek etik olmayan davranışları yadırgama’dım desem yanlış söylemiş olurum.

Bir bahçenin envai çeşit çiçeklerle mı; yoksa tek bir türden çiçeklerle mı tezyin olması daha güzel bir vizyon elde etmemizi sağlar..!

Demokrasi; farklılıkları bağrında barındırdığından dolayı,diğer sistemlerden daha üstün,daha olgun’dur.Nasıl ki olgun bir meyvenin tadı ve lezzeti yenmek için ideal ise;demokrasi de aynen öyledir.Eğer bu kavram yeteri kadar kavranılabilinseydı,eminim herkes bu sistemin üzerinde titrer,zayi olmaması için ellerinden geleni yaparlardı…


Etiketler: 0 okunma Kaynak: Urfa Yaşam


Etiketler: 9 okunma
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. turkiyeajans.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. turkiyeajans.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir