Share

ŞanlıUrfa’da İşçilerin Feci Durumu

Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet yürüten tüm fabrikalar özelliklede  yağ  ve tekstil Fabrikaları   yönetimleri, işçilerin sırtından büyük haksız kazanç elde ediyorlar. Özellikle Suruç’ tan işçi alımı yapmıyorlar. İşten atılan Suruç’lu işçi kardeşlerimin  deyimleriyle haksızlığı kabul etmediğimiz için bizi işten attılar, Suruç’tan işçi alımı yapmıyorlar, boyun eğenler hariç.
İşçilerin çalışma koşulları berbat, işçiler sakatlıkla, ölümle,  yada işsiz kalmakla sonuçlanıyor.
İşyerlerinde ki durum
1. İşyerinde İSG, yani İş saglığı ve güvenliği  yok
2. İşçilerin KKD ‘si  iş elbiseleri mont, ayakkabı, baret, maske, eldiven gibi koruyucu donanımları yok
3.  Günlük sekiz saatin üzerinde on iki saat çalıştırılıp, mesai sayılmıyor. Sürekli vardiyalar değişiyor.
Pazar günleri çalışmazlarsa, yevmiyeleri kesiliyor.  Tatil veya izin günleri yok.
4. Yasal olmayan askari ücretin altında çalıştırılıyorlar.
5. Askari ücret 2 bin 825 tl işçilerin hesaplarına yattığı zaman işçiden 325 tl si hesaptan çekilip, elden işverene geri iade ediliyor.
6. İşe girişlerde işçilerin kendi el yazısından tarihsiz istifa dilekçesi imzalatılıyor. İşveren işçiyi tehdit olarak gördüğü an,  işleme koyabiliyor.
7. Özellikle bu pandemi sürecinde patron “iş yok” diyerek ücretsiz izne çıkarıyor.  işçilerinin yerine   ( İŞKUR’dan da  işçi alınıyor.

İşçiler İşverenin “İş yok” diyerek pandemi başladığından  beri  işe geri alınmayan işçilerinin yerine  İŞKUR’un  fabrikaya işçi vermesine tepki gösterdiklerinde hiç bir olumlu yanıt alamıyorlar. “İŞKUR öcretsiz izne   hem de fabrikaya yeni gönderilen işçilere kısa çalışma ödeneği yapıyor . Bu da yolsuzluktur. İşveren ile İŞKUR’un ortak tezgahıdır”

KENDİLERİNE MAHKUM EDİYORLAR

Fabrika yönetimleri işçilerin kendi  Sendikaları’na üye olmaya zorluyor, bunu kabul etmeyip  bağlı olduğu Sendikalarının olduklarını ifade ettiklerinde işveren işçilere  işe geri alınmayacaklarını söylüyor.  Pandemi başladığından beri işçiler süresiz ücretsiz izne çıkarılıyor. Mağdur olan hangi emekçi işçi arkadaş ile konuştuysam.   “Bunca zamandır işsiziz. Diyor Bir gelirimiz yok. Çıkışımızı ‘da vermedikleri için başka bir yerde de çalışamıyoruz. Sınırı zorlayanlara istifa olarak gösteriyorlar. Bizi kendilerine mahkum ediyorlar” dediler.

İŞVERENLE ORTAK TEZGAH

İşe geri alımların sürekli ertelendiği, pandemi aylarında kısa çalışma ödenekleri yatırılmayan işçiler, “Nedenini fabrika yönetimine sorduğunda ‘Bizi işkura gönderiyorlar, işkura gidiyoruz onlarda bizi başından salıyor eve gidin biz size haber verecez’ diyorlar. İŞKUR  işçilere hem  nakdi ücret ödeyecek hem de fabrikaya  işçi veriyor. İş Kur işverene hiç sormuyor mu ‘Siz bu işçileri ücretsiz izne çıkardınız. Biz bu işçilere nakdi destek ücreti verecez. Ama siz bizden yeni çalışan talep ediyorsunuz?’ demiyor mu? Bu İŞKUR ve işverenin kurduğu ortak tezgahtır. İŞKUR işçilerin işe geri alınmamasını görmeyerek  fabrikaya gönderdiği işçilere askari öcretin altında olan kısa çalışma ödeneği yapıyor. Bu durumda İŞKUR’un yolsuzluk yaptığı ortaya çıkıyor. İşçileri işe geri almıyorlar. Bunu bilerek yapıyorlar”

TEHDİTLE İSTİFA ETTİRDİLER

İşçiler, bana karşılaştıkları bu haksız  düzenden kaynaklı mağdur olduklarını,   sürekli engellerle karşılaştıklarını dile getirdiler,  “Birçok arkadaşımızı tehdit ederek ya işinden yada bağlı olduğu sendikadan istifa ettirdiler. Bizi ne arıyorlar nede soruyorlar. İşe geri dönmemiz  ve köleleri olmamızı istiyorlar. Ekonomik olarak durumumuz iyi değil.   Bizi kimse görmüyor duymuyor. Siz bizim sesimizi duyurun, bizim kalemimiz olun diyerek bana ricada bulundular. Bende emekçi işçi kardeşlerime kalemim her daim hizmetinizde diyerek kendilerine söz verdim. Normalde 900 işçiyi çalıştırabilecek kapasiteye sahip fabrikada yaklaşık 100  işçi çalıştırılıyor. İş yok diye işe almıyorlar. Haksızlığa uğruyorlar ve haksızlık devam ediyor. ”

“BİN 160 LİRAYA MAHKUM EDİLDİK”

Fabrika çalışanları emekçi işçi arkadaşların haklarını  daha önce üye olarak bağlı olduğu sendika hakklarını savunmadığı için DİSK’e bağlı Sendikaya’ya geçtiğini, bu durumdan kaynaklı birçok engellemelerle karşılaştıklarını anlattılar. Pandeminin işverenin işine yaradığını hatırlatan emekçiler, şöyle devam ettiler: “8 aydır bizi işe geri almıyorlar. Daha önce kısa ödenekteydik. Şimdi ücretsiz izne ayırdılar. Bizi aylık bin 160 kiraya mahkum ettiler. Geçinemiyorum. Bizi özellikle işe almıyorlar. Patron sendikasına geçmemizi istiyorlar. Biz bunu kabul etmeyince işe almıyorlar. Dava açtık. Süreç devam ediyor. Fabrikada 500 işçi DİSK üyesiydi. İstifa ettire ettire en son 100 kişi kaldık. ”

İŞÇİLERE UYGULANANLAR

Fabrikalar, Kovid-19 pandemisinin Türkiye’de görülmesiyle birlikte üretime ara vererek, fabrikada çalışan tüm işçileri ücretsiz izne ayırmıştı. İşçiler kısa ödenek ödeneğinden yararlanarak geçimini sağlamaya başladılar. Söz konusu fabrika Haziran’da tekrardan üretime başlayınca fabrika da daha önce çalışıp izne ayrılan yandaş Sendikaya üye olan tüm işçiler işe geri alırnırken, DİSK’e bağlı olan Sendika üyeli işçiler ise işe geri alınmadı. DİSK’li işçilerin işe alımları sürekli ertelendi. Pandemiden önce şu ana kadar yandaş sendikaya bağlı işçiler köle gibi çalışırken,  DİSK’e bağlı  Sendika ya üye olan işçilerin fabrikadaki çalışmalarına son verildi, hala işe alınmış değiller. Pandemi sürecinden önce yaklaşık 900 kişinin çalıştığı fabrikada işçiler DİSK’e bağlı  Sendikalara üye olmaya başlayınca fabrika yönetimi işçiler üzerinde mobbing, baskı ve tehditler uyguluyor.
Değerli emekçi dostlarım, bir an önce yetkili merciler tarafından duruma el atılmasını istemiyecem, bunca zamandır görmeyenler, şimdi görecek değiller, ben birlik olmanızı örgütlenmenizi hakkınız olanı sonuna kadar savunmanızı istiyorum, toplu greve gidin, aranızda işçi temsilcisi sözcüsü seçin, bende yanınızdayım,  haklarınızı sonuna kadar  savunun, iş hayatınız insani sağlıksal standartlara oygun hale getirilene kadar.

Tüm işçi kardeşlerimin  mağduriyeti derhal giderilmeli, zülme son verilmelidir. Emekçi işçi kardeşlerimin alın teri olan hakları verilmelidir.

Hakzızlığı kabul etmiyoruz. Salgın dönemi fırsatçılığı her alanda devam ediliyor.

İşçi emekçi kardeşlerimin bütün haklarını karşılamak , bu dönemde daha fazla yapılan hakzızlığa son vermek için yaptığım çağrıya işçi emekçi kardeşlerimizin sesine kulak verin herkesi destek olmaya davet ediyorum.

Sevgilerimle

Recep Fırat / Araştırmacı Yazar


Etiketler: 1 okunma Kaynak: Urfa Yaşam

You may also like...